Cumartesi, 22 Eylül 2018
Ho Geldiniz - MatematikClub.Com
Uluslararası Zeka Oyunları Pazarına Türkiye de Giriyor PDF Yazdır e-Posta
Gökhan DEMİR tarafından yazıldı   
Cumartesi, 11 Ekim 2014 19:53

Dünya Zeka Oyunları Federasyonu (WPF) Türkiye Temsilcisi olan Türk Beyin Takımı, ilk yerli zeka oyunu oyuncağını üretmek üzere KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) destekli Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) Projesi’nin çalışmalarına başladı. Proje kapsamında geliştirilecek ürün 2015 yılının Kasım ayında piyasada olacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2012 yılından itibaren zeka oyunlarını orta okullarda müfredata eklemesiyle Türkiye’de zeka oyunları materyallerine daha çok ihtiyaç duyuluyor. İhtiyaç duyulan zeka oyunları materyallerin çoğunluğu ucuz Çin piyasasından ve yurt dışından temin ediliyor.Yapılan araştırmalar ülkelere oranla çocuk basına düşen yıllık oyuncak harcamasınınım ABD’de 242 dolar iken, Avrupa’da 121 ABD dolar, Türkiye’de ise sadece 5 ABD dolar.

Türkiye’deki bu açığı kapatmak için 1992 yılından buyana zekâ oyunları konusunda çalışmalar yapan aynı zamanda Dünya Zeka Oyunları Federasyonu Türkiye Temsilcisi olan Türk Beyin Takımı, ilk yerli zeka oyunu oyuncağını üretmek adına çalışmalara başladı. KOSGEB destekli projede zekâ oyunlarının sürdürülebilir zihinsel gelişimini sağlayan, bilişsel becerilerinin gelişmesine katkı yapacak proje sadece ulusal değil, uluslararası piyasanın ihtiyaç ve taleplerine de cevap verecek şekilde tasarım ve prototip çalışmalarına başlandı.

Velilerin talepleri de göz önünde bulundurulacak

Zeka oyunları kültürünün yaygınlaşması için yıllardır sayısız içerik hazırlayan, dergiler ve kitaplar yayınlayan, okullarda seminerler, yarışmalar düzenleyen, zeka oyunları dersi müfredatına ve öğretmenlerinin eğitimine katkı veren Türk Beyin Takımı, zeka oyunları ürün ve materyallerinin Türkiye‘de hazırlanması konusunda bu proje ile öncülük yapmayı amaçlıyor. Bu amaçlar doğrultusunda İnovatif ve faydalı bir ürün geliştirmek adına, piyasadaki benzer ürünlerin olumlu özellikleri ve eksikleri araştırıldı. Benzer ürünlerin faydalı özelliklerine sahip olup aynı zamanda eksiklerini tamamlayan yenilikçi bir ürün geliştirmesi hedefleri doğrultusunda kişilerin hazırlanacak zeka oyunu oyuncağından beklentilerini almak üzere bir anket hazırlandı.

Ankete 5 yaş ve üstü herkes katılabiliyor. Ankete aşağıdaki linkten erişilebilinir.

https://www.onlineanketler.com/s/19ce38e

Son Güncelleme: Cumartesi, 11 Ekim 2014 19:59
 

Kimler Sitede

Şu anda 4 konuk çevrimiçi
Bugün39
Dün56
Bu Hafta311
Bu Ay1210
Toplam199862

destek