Cumartesi, 22 Eylül 2018
Ho Geldiniz - MatematikClub.Com
Bakan Avcı, Öğretmenlik Alanlarına Atamada Esas Alınacak Yükseköğretim Programlarının Belirlenmesine İlişkin Düzenlenen Çalıştay'a Katıldı PDF Yazdır e-Posta
Gökhan DEMİR tarafından yazıldı   
Çarşamba, 11 Eylül 2013 00:06
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Öğretmenlerin mezun oldukları yükseköğretim programına göre, hangi öğretmenlik alanlarına atanacakları hem eğitimin kalitesi hem de öğretmenlerimizin yetiştirilmesi ve istihdamında hayati öneme sahip bir konu" dedi.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakanlığa bağlı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nce, Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi'nde düzenlenen "Öğretmenlik Alanlarına Atamada Esas Alınacak Yükseköğretim Programlarının Belirlenmesine İlişkin Mevcut Yapının Gözden Geçirilmesi Çalıştayı"na katıldı.

 

Bakan Avcı, eğitim sistemini ve toplumsal hayatın her alanını çok yakından ilgilendiren öğretmenlik alanlarına atamada esas alınacak yükseköğretim programlarının belirlenmesi hususunda, hem üniversitelerin hem de alandaki öğretmenlerin görüşlerini, önerilerini, değerlendirmelerini ve eleştirilerini almak istediklerini söyledi.

 

Bu programların, eğitim sürecinin, öğretim programlarının ve öğretmen yetiştirme olgusunun dinamik yapısı gereği sürekli gözden geçirilmesi ve yenilenmesi gereken bir alan olduğunu belirten Bakan Avcı, Bakanlığın ilgili tarafların görüşlerini alarak, bu gözden geçirmeyi yaptığını dile getirdi.

Bakan Avcı, kendileri bu yenilikleri yaptıkça "birilerinin" sürekli, "Eğitimi yap boz tahtasına çevirdiler" dediğini kaydederek, son olarak bu hususta 2009'da yürürlüğe giren esasların, aradan geçen 4 yıl içerisinde 6 kez değişikliğe uğramasına rağmen, yeni değişikliklere gidilmesi yönündeki taleplerin artarak devam ettiğini vurguladı.

 

Bakanlık olarak bu konuya "sadece yükseköğretimden mezun olanlara eğitim kolunda yeni istihdamlar açmak" olarak bakmadıklarının altını çizen Bakan Avcı, şöyle devam etti:

 

"Öğretim programlarıyla tespit edilmiş öğretmenlik alanlarına, hangi yükseköğretim alanlarından mezun olanların atanacağına ilişkin soruya en rasyonel cevabı bulmak üzerinde de yoğunlaşıyoruz. Bu çalıştay herşeyden önce konunun ilgili taraflarını biraraya getirmesi bakımından çok önemli. İletişim ve işbirliği olmadan yapılan bütün gayretli çalışmaların yetersiz kaldığını biliyoruz. İlgili taraflar biraraya geldiğinde ise birçok sorun daha etkili bir şekilde çözüm yoluna kavuşuyor. Dolayısıyla alandan gelen değerli öğretmenlerimizin ve üniversite hocalarımızın değerli görüş ve önerilerinin bu hususta yaşanan sıkıntıları ve sorunları aşmamızda bize yol gösterici olacağını öncelikle ifade etmek istiyorum. Öğretmenlerin mezun oldukları yükseköğretim programına göre hangi öğretmenlik alanlarına atanacakları hem eğitimin kalitesi, hem de öğretmenlerimizin yetiştirilmesi ve istihdamında hayati öneme sahip bir konu."

 

 

Kimler Sitede

Şu anda 9 konuk çevrimiçi
Bugün34
Dün56
Bu Hafta306
Bu Ay1205
Toplam199857

destek